Bahçe Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Bahçe Antik çağlardan kalma olan bir yerleşim mekânıdır. Önceki adı Bulanık’ tır.1933’ te Adana’ya bağlı bir ilçe iken 1996 yılında Osmaniye’ nin ilçe olması ile Adana’ dan alınıp Osmaniye’ ye bağlanmıştır. Bahçe’nin yüzölçümü 212 km2 dir. Merkeze uzaklığı ise 31 km’ dir.
MÖ 14. Yüzyıl sıralarında Hitit Krallığı’ nın sınırları içerisinde bulunan bu bölge kısa bir süre sonra Asurlular’ ın eline geçmiştir. Ancak Asurlular bu bölgeyi uzun bir süre ellerinde tutamamışlardır. Kilikyalılar’ ın Asurlar’ a karşı yaptığı ayaklanma sonucunda Bahçe kaybedilmiştir.
MÖ 16. Yüzyıllara gelindiğinde ise Persler’ in Kilikya’ yı ele geçirmesiyle bölge Pers egemenliği altına girmiştir. Bir süre Persler’ in sayılan bu bölge Büyük İskender’ in Pers yok etmesi ile Makedonya toprağı sayılmıştır. Bu topraklar da parçalandıktan sonra Bahçe Çukurova bölgesiyle bir sayılıp Roma İmparatorluğu sınırlarına girmiştir. Roma yönetimi altındayken bahsedilen bölge ticari anlamda aşırı önem kazanmıştır.
MS 395 yılında Roma İmparatorluğu Batı Roma ve Doğu Roma olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bahçe’ nin bulunduğu bölge Adana sınırları içerisinde sayılıp Doğu Roma toprağı olmuştur.
1071 Malazgirt Savaşı sonrasında Türkler Anadolu’ ya yavaş yavaş yerleşmeye başladığında Bahçe’ nin bulunduğu bölge birden çok Türk beyliği hâkimiyeti altına girmiştir. Bu dönemde bölgede yollar inşa edilmiş, hayvancılık faaliyetleri gelişmiş ve Türk kültürü oluşmaya başlamıştır. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’ in Mısır Seferi sonucunda da Bahçe tamamen Türk toprağı olmuştur.

Bahçe Nüfusu
Bahçe ilçesi 15 köy ve 11 mahalleden oluşmaktadır. En son 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre Bahçe nüfusu şehirde yaşayanlar 13.993 kişi, kırda yaşayanlar 7.122 kişi olarak belirlenmiştir. Belirtilen verilere göre şehirde kadın nüfusu daha fazla iken kır bölgelerinde ve köylerde erkek nüfus oranı daha fazladır.

Bahçe Tarihi Yerleri
Bahçe kale üzerine kurulu bir alanda bulunmaktadır. Zamanında birçok savaşa ve işgale de maruz kaldığı için genellikle kale, konak gibi yapılar bulunur. Bahçe tarihi yerleri arasında gezmeniz gereken en önemli yerler şunlardır:

Bahçe Kalesi: Ortaçağ’ da Roma İmparatorluğu döneminde etkin olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Kalenin tamamı günümüze ulaşamamıştır. Birbirine bağlı sağlam kaleler vardır. Garnizon Kalesi’ nin duvar kalınlığı 90 cm, yüksekliği 1 metredir. Harun Reşit Kalesi ile bağlantılıdır. Osmaniye – Gaziantep yolu arasında bulunur.

Ağcabey Kümbeti: Türkmen ağalarından olan ve ünlü Ağcabey Camiisi’ nin de yapılmasını sağlayan Ağcabey’ in mezarı ilçe dışarısında bir benzinlik yakınında bulunmaktadır. Bu mezarlığın üstü bir koniyele örtülmüş kümbet şeklini almıştır. Kümbetin hemen yanında Ağcabey’ in oğlu Mehmet Ağa için öldüğünde annesi tarafından yaptırılmış bir türbe de bulunmaktadır.

Ağcabey Camii: 1809 yılında Ağcabey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Dulkadiroğulları döneminde yaptırıldığı düşünülmektedir. Ahşap bir yapıdır.

Bahçe Gezilecek Yerler
Bahçe içerisinde gezebileceğiniz alanlar genellikle köyler, camiiler, kale ve yaylalardır. Bahçe gezilecek yerlerinden en önemlilerinden biri de Bodrumkale – Kastabala Şehri’ dir. Burası 5 bin kişilik bir tiyatro alanıdır. Günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır. İçerisinde Roma hamamı, 2 tane kilise, stadyum ve anıt mezarları bulunan alan merkeze 5 km uzaklıktadır. Bunun dışında bölgede nehir kenarlarına kurulu çeşitli piknik alanları mevcuttur. Buralara gidip konaklayabilirsiniz.

Bahçe Yemekleri
Bahçe yemekleri ve de yemek kültürü bakımından Osmaniye’ ye bağlıdır. Özel bir yemeği yoktur. Sofralarda Osmaniye yöresel yemeklerine rastlanır. Bunlardan en meşhurları şunlardır:

Tarhana Çorbası: İsteğe göre sarımsak, nane, yağ, salça, biber, 1 sürahi ölçüsünde su, 1 tabakta hazırlanmış tarhana bu çorbanın malzemeleridir. Malzemeler hazır olduktan sonra ise tarhana suya katılıp kaynamasını beklenir. Kaynadıktan sonra içerisine sos dökülür. Ardından pişene kadar bekletilir.

Ekşili Köfte: Bu köftenin yapımında kullanılan malzemeler; 1 su bardağı un, nane, tuz, kırmızı biber, 1 adet yumurta, 1 su bardağı tepeleme ince bulgur, 4,5 su bardağı un, 1 kaşık salça, et bulyon ve 1 su bardağı haşlanmış nohuttur. İlk önce bulgur, yumurta, salça, un ayrı bir kapta yoğurulur. Ara sıra su katılır. Kıvama gelince misket büyüklüğünde parçalanır koparılıp yuvarlanılır. Ardından tencereye su, limon suyu, et suyu eklenip kaynatılır. Nohut ve köfteler de içine atılır. Piştikten sonra nanaeli sos yapılıp servise sunulur.

Osmaniye Bahçe’nin mahalleleri
Bahçeli Evler Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Esentepe Mahallesi, İslam Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kale Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Yenı Mahallesi, Yeşil Yurt Mahallesi
 
Yukarı