Düziçi Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Düziçi, Yüzölçümü 579 km2 olan Düziçi, Osmaniye’ ye bağlı bir ilçedir. Eski adı Haruniye olan bu ilçe şehir merkezine 26 km uzaklıktadır. 1954 yılında kurulan Hacılar belediyesi ile 1957 yılında kurulan Haruniye belediyesi 1983 yılında birleşerek Düziçi ismini alıp Adana’ ya bağlı bir ilçe olmuştur. 1998 yılında ise Osmaniye’ ye bağlanmıştır.

Düziçi ilk kez Faraç Bey tarafından 699 yılında bir kale yapılarak yerleşim yeri olarak kurulmuştur. Bu bölge daha sonra Araplar’ ın eline geçmiş ardından savaşlar ile kaybedilmiştir. Uzun yıllar boyunca Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu hâkimiyeti altında kalan bölge 797 yılında Abbasi halifesi sefere çıkıp Düziçi’ ni Bizanslılar’ ın elinden almıştır. 1071 Malazgirt Savaşı’ ndan sonra Selçuklu Devleti aracılığı ile bölge Türkleşmeye başlamıştır. Bu sırada Düziçi’ nin bilinen tüm tarihi eserleri oluşturulmuştur. Yavuz Sultan Selim döneminde ise Mısır Seferi yapılarak şuanki Düziçi 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Düziçi Nüfusu
İlçe içerisinde 4 belde, 25 adet köy ve 20 adet mahalle bulunmaktadır. 2015 yılında yapılan Düziçi nüfusu sayımı işleminin sonucunda toplam nüfus 80.691 kişi olarak belirlenmiştir. Bunlardan 47,179’ u şehirde, 33,512’ si kır nüfusunu oluşturmaktadır.

Düziçi Tarihi Yerleri
Bölge içerisinde birbirinden farklı tarihi yapılar mevcuttur. Düziçi tarihi yerleri genellikle kale, konak, köprü ve kalıntılardan oluşmaktadır. Bunlar arasından en bilindik yapılar:

Harun Reşit Kalesi: Bir Abbasi halifesi olan Harun Reşit tarafından yapılmıştır. 699 yılında yapılan bu kalenin yer altına tüneli başlangıcı olduğu söylenir. Bugün kale eski halinde olmadığı için tünel de kapanmıştır.

Alman Konağı: 1902 senesinde Bağdat – Haydarpaşa Demiryolu yapımı sırasında demiryoluna 9 km uzaklıkta yapılmıştır.

Tarihi Taş Köprü: Merkeze 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yapıldığı düşünülmektedir. 6 metre genişliğinde olan köprünün uzunluğu da yaklaşık 30 metredir. Günümüze gelene kadar birkaç kez onarıma girmiştir.

Harap Mevkii: Yer altı kalesi de denilmektedir. İçerisinde bir mağara vardır. Söylentiye göre Harun Reşit Kalesi’ nin içeridinde bulunan yer altı tüneli buraya çıkmaktaydı.

Domuztepe Kalıntıları: Çerçioğlu köyü kalıntıları olarak da bilinir. 17 km uzaklıktadır. Bir tepede bulunan bu kalıntılar arasında bazı kabartmalar, boğalı bir kaide, hiyeroglif bir yazıt ve üç adet kapı aslanı bulunmaktadır.

Dümbürdek Mağaraları: Düziçi’ ye 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Roma İmparatorluğu döneminden kalmadır. Böcekli Köyü içerisindedir.

Karacaoğlan Kaya Mezarları: Bulunduğu yerden dolayı bu ismi almıştır. Herhangi bir onarım yapılmamıştır, orjinalliğini korumaktadır.

Düziçi Gezilecek Yerler
Düziçi gezilecek yerler bakımından Osmaniye’ nin en zengin ilçelerinden biridir. Düziçi içerisinde birçok tarihi alanı gezebileceğiniz gibi çeşitli barajları, dağları, şelale ve kaplıca alanlarını gezmeniz de mümkündür.

Berke Barajı: Adını üzerinde kurulduğu Ceyhan Nehri ile bağlantı noktası olan Berke Dağı’ ndan almıştır. Ülkemizdeki en büyük baraj ünvanını taşımaktadır. Dünya genelinde ise en büyük 16. Barajdır. Yüksekliği 201 metredir.

Düldül Dağı: Toprak ve Taş Düldül olmak üzere ikiye ayrılır. Belirli mesafelerde konaklama ve çadır alanları vardır.

Çeşmeli Çam: Düziçi’ nde yer alan bilindik bir dinlenme yeri ve park alanıdır.

Haruniye Termal Kaplıcası: Merkeze 22 km uzaklıktadır. Kuşcu Köyü’ nde bulunan kaplıcanın su sıcaklığı 33 C derecedir.

Keriz Köprüsü – Su Kemerleri: Merkeze uzaklığı 21 km’ dir. Su kemerlerinin 6 ayağının kalıntıları onarılmadan günümüze kadar gelebilmiştir. Kazmaca Köyü’ nde bulunmaktadır.

Sabunsuyu – Karasu Şelalesi: Merkeze 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. İçerisinde bulunan ilk şelalenin yüksekliği 5 metredir.

Dumanlı Yaylası: Düziçi’ nin 10 km kuzeyindedir. 1200 metre yükseklikte olan bu yayla en çok tercih edilen piknik alanıdır.

Yeşil Şelalesi: Merkeze uzaklığı yaklaşık 17 km’ dir. Şelalenin yüksekliği 3 metredir.

Düziçi Yemekleri
Osmaniye’ de yöresel olarak meşhur hale gelmiş yemeklerin bir çoğu ünlü Düziçi yemekleri olarak sayılabilir. Bunlardan en bilindikleri bazlama, lahana sarması, etli kömbe, teleme, tavuklu doldurma, sıkma, yoğurt tatlısı, tarhana çorbası, yağlı ballı, ekşili kömeçtir.
Eğer Düziçi’ nde birkaç gün kalma imkanınız varsa bütün bunları deneyebileceğiniz birçok restaurant bulabilirsiniz.

Osmaniye Düziçi’nin mahalleleri
Aydınlar Mahallesi, Boğaziçi Mahallesi, Boyalı Mahallesi, Celiller Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çevlik Mahallesi, Çiftlik Mahallesi, Çiraz Mahallesi, Çukuroba Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Dümbürdek Mahallesi, Ellek Mahallesi, Gökyıldız Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İrfaniye Mahallesi, İrfanlı Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karaçarlı Mahallesi, Karkın Mahallesi, Karlıca Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Katobası Mahallesi, Kurtbeyoğlu Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Kürt Mahmutlar Mahallesi, Merkez Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Soylar Mahallesi, Şehit Asker Kemal Keskin Mahallesi, Şehit Hüseyin Sarı Mahallesi, Uzun Banı Mahallesi, Üzümlü Mahallesi, Yenice Haruniye Mahallesi, Yeşil Yurt Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yukarı Hacılar Mahallesi
 
Yukarı