Hasanbeyli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Hasanbeyli yüzölçümü 168 km2 olan, Osmaniye’ ye bağlı bir ilçedir. Hasanbeyli’ nin merkeze uzaklığı 28 km’ dir. Rakımı ise 756 metredir. Önceleri Bahçe ilçesine bağlı olan Hasanbeyli yakınındaki Kıraç köyü ile birleşerek 1973 yılında Bahçe’ den ayrılmış ve 1996 yılında Osmaniye’ nin bağımsız bir ilçesi olmuştur.
Hasanbeyli içerisinde tarih boyunca Sümerler, Elamlar, Babiller, İyonlar, Mısırlılar, Finikeliler gibi uygarlıklar yaşamıştır. Bölge daha sonra uzun bir süre Bizans İmaparatorluğu altında kalmıştır. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı sonrasında Türkler yavaş yavaş Anadolu’ ya yerleşirken Hasan adında bir beyin buraya yerleşmesi ile bölge köy haline gelmiştir. Tarihi yaklaşık 4 – 5 yüzyıl öncesine dayanmaktadır.

Hasanbeyli Nüfusu
İlçe içerisinde 6 tane köy, 4 tane mahalle bulunmaktadır. En son 2015 yılında yapılmış olan nüfus sayımı sonucunda Hasanbeyli nüfusu şehirde 2.217 kişi, kırda ise 1.910 kişi olarak belirlenmiştir.

Hasanbeyli Tarihi Yerleri
Hasanbeyli içerisinde 2 tane tarihi kale bulunmaktadır. Bunlar Karafenk’ te bulunan Karafenk Kalesi ile Kalecik Köyü’ nde bulunan Davranda Kalesi’ dir. Hasanbeyli pek büyük bir yerleşim yeri olmadığı için içerisinde ancak günümüze gelebilmiş birkaç tane tarihi alan vardır. Kalelerin dışında ise Hasanbeyli tarihi yerleri arasında sayılabilecek pek bir alan yoktur.

Hasanbeyli Gezilecek Yerler
Hasanbeyli gezilecek yerler arasında genellikle ağaçlık alanlar ve yaylalar vardır. Buralar gidip gün boyun gezebilir, ailecek piknik yapabilir, isterseniz de çadırınızı alıp kamp kurabilirsiniz. Bu yaylar içerisinde en bilineni Alman Pınarı Yaylası’ dır. Bu yayla ilçeye yaklaşık olarak 4 km uzakta yer almaktadır. Ulaşım rahattır, asfalt yollar mevcuttur. Çevresinde çeşitli bağlar ve bahçeler vardır. Buraya gittiğinizde yemek yiyecek bir yer arıyorsanız karşınıza yeterli sayıda kır lokantaları, fırınlar, bakkallar çıkacaktır.

Hasanbeyli Yemekleri
Hasanbeyli yemekleri arasında çoğunlukla Osmaniye yöresine ait yemekler bulunmaktadır. Bu nedenle yemek kültürünün şekillenmesinde tatlılar ve çorbalar hakimdir. Bunların dışında yaprak sarması, lahana sarması, kabak çiçeği dolması, tavuk doldurma, toğga, zorkun tava, tirşik, ıspanak kavurma, bazlama, etli kömbe, kaburga dolması gibi yemekler oldukça meşhurdur.
Hasabeyli içerisinde bu yemekleri tadabileceğiniz birçok ev yemeği yapan alan bulunmaktadır. Eğer siz de Hasanbeyli taraflarındaysanız ve bu lezzetlerden birini tattıktan sonra unutamadıysanız şimdi sizlere bu lezzetlerin en iyileri nasıl yapılıyor bahsedelim:

Mahluta Çorbası: Mahluta çorbası yapmak istiyorsanız sahip olmanız gereken malzemeler; 2 tatlı kaşığı toz kişmiş, 1,75 litre tavuk suyu, 100 gr pirinç ve karabiber, 2 adet doğranmış kuru soğan, 1 tatlı kaşığı kimyon, 2 limon, 2 tavuk bulyon, 200 gr kırmızı mercimek ve de 2 yemek kaşığı zeytinyağdır. İlk olarak doğranmış sağonlar kavrulur. Soğanlar yumuşayana kadar karıştırılır. İyice kıvama gelene kadar bu işleme devam edilir ve daha sonra bu soğanlar bir kenara alınır. Ardından mercimek ve pirinçler bir tencere suyun içine atılıp kaynatılmaya başlanır. Karabiber ve kişmiş de eklendikten sonra yaklaşık 45 dakika boyunca kaynatılır. Bu sırada mercimekler iyice ezilir. Gerekli miktarda tuz da ilave edilip olması beklenilir. Ardından kimyon serpilerek servis edilebilir.

Toğga: Toğga yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 kg yoğurt, 1 çay bardağı haşlanmış nohut, 1 yumurta, 3 bardak su, 2 çorba kaşığı un, 2 su bardağı dövmedir. Malzemeler hazırlandıktan sonra un, yumurta, su, yoğurt birlikte çırpılır. Ardından kaynayana kadar pişirilir. Kaynadıktan sonra nohut ile dövme içine ilave edilir. Piştikten sonra nane gibi yeşillikler kıyılarak içerisine eklenir. Kaynadıktan sonra çorba hazır olmuş olur.

Yerfıstıklı Şekerleme: 100 ml su, 100 gr toz şeker, 1 kg kırıntı Osmaniye yerfıstığı ile yapılır. Bir kaba şeker ve 4 çorba kaşığı su konulur. Altın sarısı karamelimsi bir renk elde edilene kadar pişirilir. Kalan su kaynatılıp karamele yavaş yavaş eklenir ardından karıştırılır. Tencere ateşten alındıktan sonra karamel soğumadan dibine Osmaniye yerfıstığı yerleştirilir. Soğuduktan sonra kesilip servis edilir.

Yoğurtlu Kömbe: Yarım litre yoğurt ve 1 çay bardağı şeker üzeri için ayrı olarak kullanılacaktır. Kömbeyi hazırlamak için ise yarım litre süt ya da yoğurt, çörekotu, 1 kabartma tozu, 1 çay bardağı şeker 1 kg unun içerisine konur. Daha sonra yoğurup fırına verilir. Fırından çıktıktan sonra da üzerine tekrardan şeker ve yoğurt dökülür.

Osmaniye Hasanbeyli’nin mahalleleri
Cumhuriyet Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Merkez Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi
 
Yukarı