Kadirli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Kadirli 1.497 km2 yüzölçümü ile Osmaniye ilinin en büyük ilçesidir. Kadirli’ nin merkeze uzaklığı 46 km’ dir. Antik dönemlerdeki adı Flavias’ tır.
Kadirli’ nin tarihi çok eski çağlara dayanır. Bu bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kadirli içerisinde Cilalı Taş Devri’ ne ve İlk Tunç Çağı’ na ait kalıntılara rastlanmıştır. İlçe içerisinde eski dönemlerde Hititler, Asurlar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar gibi çeşitli imparatorluklar ve uygarlıklar yaşamıştır. Bu uygarlık bulunan çeşitli anıt ve belgeler sayesinde tespit edilmiştir.
1. Dünya Savaşı esnasında ise Fransızlar ve Ermeniler tarafından işgal edilen Kadirli Kuvayımilliye güçleri tarafından 7 Mart 1920 yılında kurtarılmıştır. O zamanlar Adana’ ya bağlı olan bu ilçe 1996 yılında ise Osmaniye’ ye bağlı bir ilçe halini almıştır.

Kadirli Nüfusu
Kadirli 60 tane köy ve 20 tane mahalleyi içerisinde barındırmakta olan bir ilçedir. En son bir sene önce yapılmış olan Kadirli nüfusu sayımı işlemi sonucunda elde edilen verilere göre ilçe içerisinde şehirde 88.527 kişi, köyde ise 31.330 kişi yaşamaktadır.

Kadirli Tarihi Yerleri
İlçe büyük bir yer olduğu ve birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için içerisinde önemli tarihi eserler bulundurmaktadır. Eğer Kadirli sınırları içerisindeyseniz aşağıda yer alan Kadirli tarihi yerlerini mutlaka görmelisiniz:

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ: Kızyusuflu Köyü içerisinde bulunan bu alan bu tarihi yer Kadirli’ nin güneydoğusunda kalmaktadır ve Kadirli’ ye 22 km uzaklıktadır. MÖ 8. Yüzyılda birtakım vahşi kavimlerden korunmak için kale görevi görmesi için yaptırılmış bir alandır. O zamanlar adı Asativadaya’ dır. Tahminen MÖ 720’ li yıllarda Asarhoddon tarafından yıkılmıştır. Geriye kalıntıları kalmıştır. Tepenin zirvesinde bulunan kalıntıların bir saray kalıntısı olduğu düşünülmektedir. Türkiye’ nin ilk açık hava müzesidir.

KADİRLİ ALACAMİİ: Romalılar tarafından yaptırılmıştır. Bir manastır olarak yapılan yapı daha sonra Dulkadiroğulları döneminde camiye çevrilmiştir. Alacamii’ nin üstü kurşunla kaplanmıştır.
AŞILI KALESİ: Ulaşımı zor kayalıklarla çevrili bir kaledir. Orta Çağ Dönemi’ nde yapıldığı bilinmektedir.

HİERAPOLİS KASTABALA: Bir diğer adı da Bodrum Kalesi’ dir. Kadirli’ nin 35 km güneyindedir.

Kadirli Gezilecek Yerler
Bölge içerisinde önemli tarihi alanlar ve eserler bulunduğu için genellikle Kadirli gezilecek yerler bakımından hep tarihi bir içerik barındırır. Yukarıda bahsedilen tarihi mekanlara ek olarak aşağıdaki yerlere de göz atmak isteyebilirsiniz:

Kalealtı Kalesi: Kale günümüze hiçbir şekilde bozulmadan ulaşabilmiştir. Yakınlarında Paşaoğlu yaylası bulunur. Ortaçağ Döneminde yapılmış ahşap bir yapıdır. İçerisinde ısınma ve daha birçok farklı amaçla kurulmuş su boruları mevcuttur.

Kokar Kaplıcaları: Merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta olan bu kaplıcalar bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bunlar arasında kanser, mantar, egzama, siroz, sedef hastalığı, hemeroit, mide ülseri, şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Suyun sıcaklığı her mevsim 25 C derecedir. Kaplıcalara bu adın verilmesinin sebebi etrafında bolca ağaçların olması ve birbirinden farklı kokuların karışmasıdır. Kaplıca içerisinde konaklama tesisi bulunmamaktadır.

Karatepe Kalesi: Bir milli park içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine 22 km mesafededir. MÖ 8. Yüzyılda Hitit Krallığı’ nın sınırı bu kaledir. Kalenin duvarları yaklaşık 3 metre kalınlığında, 5 metre yüksekliğindedir. Asurlular tarafından yıkılmıştır. İç ve dış kale arasındaki boşluklar doldurularak onarılmıştır.

Sülemiş Çamlığı: 16. Yüzyılda otlanma alanı olarak kullanılmıştır. İlçe içerisinde bir tepe üzerindedir. Şuanda bu alanda turistik bir tesis bulunmaktadır. Yani burada konaklamanız mümkündür.

Kadirli Yemekleri
Kadirli ilçesinde ülkemizdeki turpların % 70’ i üretilmektedir ancak bu Kadirli yemeklerini oluşturmuyor tabii. Kadirli sofralarından tup dışında rastlayacağımız şeyler Osmaniye yöresine ait lezzetlerdir. Bunlar genellikle çorba türleridir. Bölgenin; Yüksük Çorbası, Tarhana Çorbası, Pirpirim Çorbası, Çakıldaklı Çorbası, Dövmeli Yoğurtlu Çorbası oldukça meşhurdur. Bunların dışında yöresel tatlılarda epey çoktur. Birkaç örnek verecek olursak; Yoğurt Tatlısı, Fıstıklı Burma Tatlısı, Bal Kabağı Tatlısı, Halka Tatlı, Karakuş Tatlısı, Asıda Tatlısı, Kadayıf Tatlısı, Elmalı Tatlı, Sarı Burmalı Tatlı, İncir Tatlısı, Karakuş Tatlısı ve de Osmaniye Fıstıklı İrmik Tatlısı’ dır. Tatlı kültürü bu kadar geniş olan bir yerde de doğal olarak içecek olarak şerbetler oldukça fazla tüketilmektedir.

Osmaniye Kadirli’nin mahalleleri
7 Mart Mahallesi, Bağ Mahallesi, Cemalpaşa Mahallesi, Cengiz Topel Mahallesi, Dere Mahallesi, Dervişpaşa Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Pazar Mahallesi, Savrun Mahallesi, Şehit Halis Şişman Mahallesi, Şehit İbrahim Kundakçı Mahallesi, Şehit Kansu Küçükateş Mahallesi, Şehit Mehmet Delikuş Mahallesi, Şehit Mehmet Hallaç Mahallesi, Şehit Mustafa Yağız Mahallesi, Şehit Orhan Gök Mahallesi, Şehit Vedat Kocadallı Mahallesi, Tufanpaşa Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi
 
Yukarı