Sumbas Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Sumbas, Güneye en güneye doğru gidiyoruz, güneye indikçe doğanın da en yeşiline doğru ilerliyoruz.Yeşilin tonları derinleştikçe anlıyoruz ki Osmaniye’ye bağlı Sumbas’dayız. Doğası ile gönüllere ferahlık veren, suları ile hayat veren Sumbas,1996’da il olan Osmaniye’nin Karaömerli ve Araplı köylerinin birleşmesi ile oluşan ilçesidir. Yaşam sudur bu ilçede öyle ki adını bile sudan almıştır. İlçeye adını veren Sumbas ve Kesik Çay bu ilçenin en önemli su kaynaklarıdır. Sadece su kaynağı olarak değer katmayan Sumbas Suyu Kesik Çay’ı ilçenin doğal güzellikleri içinde de başrol oynamaktadır. Geçtikleri her yerde birbirinden güzel güzellikleri en özel manzaraları sağlamıştır. Bir yana baktığınız da turuncunun en güzel tonları, Bir baktığınızda beyazın en güzel tonları bu doğal harikası ilçenin geçim kaynağı tarım hayvanlık ve tarımdır. Yukarıda tasvir etmeye çalıştığımız gibi en yaygın olarak yetiştirilen tarım ürünleri ise Portakal, pamuk ve incirdir. Bunların Sumbas ve kesik Çayı’nın etrafı ise kaktüsler ile çevrilidir. Belki isim ve dikenli görüntüsü ile çok da sempatik gözükmeyen kaktüs ağaçları ve çiçekleri ayrı bir hava katmakta doğal güzelliklerine güzellik katmaktadır. Gelelim Sumbas’ın bereketli toprakları hangi medeniyetleri ağırlamış, hangi devletler için yurt olmuştur. Osmaniye’nin küçük ilçesi Sumbas Kilikya Krallığı için en önemli yerleşim merkezlerinden bir olmuştur. Kaynaklara ve yapılan incelemelere göre milattan önce 1700’lü yıllardan itibaren, Sumbas’ın bereketli topraklarında yerleşim yapıldığını görmekteyiz. Abbasiler, Romalılar, Danişmentliler, Selçuklular ve birçok devlet bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Nüfus
Türkiye’nin en küçük illerinden biridir, Osmaniye. Durum böyle olunca Osmaniye’de çok büyük ilçelerden bahsetmek mümkün değildir. İlçenin yüzölçümü 318 kilometrekare’dir nüfusu ise 15 bin’dir. Sumbas İlçesi’nin tamamı Müslümanlardan oluşmaktadır. Halkı bilinçlidir. Okuryazar oranı ise yüzde yüzdür. Etniksel olarak da çok fazla çeşitliliğe sahip değildir. Türkler yoğunlukta yaşamaktadır. Tabii Türklerin farklı boylarından insanlarda yaşamaktadır. Türkmen ve Yörüklerin kültürel zenginliği oluşturduğu ilçede Türk ve Müslüman değerlerin yoğun izlerine rastlanmaktadır. Giyimde kuşamda yemeklerde dilde Türkülerde Türkçülük vurgusu fazlasıyla hissedilmektedir. Meslek gruplarının dağılımı ise şöyledir; Sumbas’ın yarısı tarımla uğraşan çiftçi kesimdir. Diğer yoğun grup ise işçi ve memurdan oluşmaktadır. Hiç de azımsanmayacak yüzde 10’luk bölümü ise öğrencilerden oluşmaktadır.

Tarihi yerleri
Kökenleri çok eskiye dayanan Anadolu diyarlarından biridir, Sumbas. Hititlerden, Kilikyalılara, Abbasilere, Danişmentlilerden Selçuklulara kadar birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu kadar medeniyetin gelip geçtiği topraklarda elbette çok sayıda tarihi yer olacaktır. Bunların en önemlilerinden biri ise Akdam Kalesi.O zamanın şartları ile bu kadar dayanıklı yapıları nasıl yaptıkları şaşırtıcı olan görkemli bir yapıdır. Tarihi yerlerden biri ise Çem Kalesi Kökeni gerçekten çok eskilere dayanmaktadır. Birçok sayıda savaş görmüştür. Belki de bir çağın kapanıp bir başka çağın başlangıçlarına şahit olmuştur. Tarihi izlerin yoğun bir şekilde yaşandığı Sumbas’da tarihi kaya mezarları görülmeye değer başka bir alan haline geliyor. Bereketli topraklarda çok fazla devletin yerleştiğini kanıtlarcasına karşımıza çıkan kilise anıtları ise gezilmeye görülmeye değer diğer bir alan. Sumbas’da tarihi yerlerin en önemli olan, şu an hala ayakta olan Sumbas Eski Camii ise tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor.

Gezilecek Yerler
Sudan alır adını, sudan alır güzelliğini su yaşam verir bu bereketli topraklara. Sumbas gezilecek görülecekleri kesinlikle Sumbas ve Kesik Çayı’nın etrafındaki yerledir. Yeşil başka güzeldir, mavi başka güzeldir bu topraklarda. Doğa ile buluşmak başka bir huzur verir insana. Sumbas ve Kesik Çay etrafında bulursun mutluğu, yürek rahatlatıcı huzuru. Sumbas’da kurtulabilirsiniz, şehir hayatının stresinden tatsız renksiz yaşantıdan. Nefes almayı yeniden keşif edersiniz, oh dersiniz içinizden işte nefes almak bu derin bir nefes almanın hazzına varırsınız. Balık da tutarsınız, Sumbas’ın zengin sularında. Ben tatil değince gece hayatı, deniz kum değil gerçekten dinlenmeyi kendimle baş başa kalmayı anlıyorum diyenler, Buyurun Sumbas sizi bekliyor.

Yöresel Yemekler
Sumbas, Yörükleri Türkmenleri ile Türk ve Müslüman kültürünün zirvede yaşadığı yerlerden biridir. Türk mutfağın en önde gelen yemeklerini Sumbas’da yemek mümkün. Yaprak sarması, lahana sarması, bazlama etli kömbe, Dolma, kaburga dolması. Bu lezzetli yemeklerin üzerine bir de tatlı yemek isteyeceksiniz. Eşini başka yerde bulamayacağız tatlılar ise şunlardır; Yoğurtlu kömbe ve İncir tatlısı. Bu tatlılar ve yöresel lezzetler ağzınızda unutulmaz bir tat bırakacaktır.

Osmaniye Sumbas’ın mahalleleri
Armağanlı Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Döğenli Mahallesi, Karaömerli Mahallesi, Yeni Mahallesi
 
Yukarı